EDC Şanzıman Tamiri

İlk olarak Getrag firmasının Renault için geliştirmiş olduğu, daha sonra ise VAG (Volkswagen, Audi, Seat, Skoda), Ford, Nissan, Hyundai, Fiat ve Mercedes marka araçlarda bulunan Yarı Otomatik Şanzıman türüne EDC Şanzıman denmektedir.

EDC Şanzıman Önden çekişli araçlar için üretilen bir vites kutusudur. Manuel vitesli araçlarda Tork Konventörü ile aracın motordan aldığı gücü şaft ve diferansiyele iletirken EDC Şanzıman da Tork Konventörü bulunmaz.

Burada doğrudan motordan aldığı güce göre kendisi otomatik olarak vites değişimi yapar. EDC Şanzıman otomatik olarak, yol şartları, sürücü kullanımı ve motor gücüne bağlı olarak vitesi otomatik olarak değiştirir.

Bu vites değişimlerinde sarsıntı minimum düzeyde gerçekleşir.

İkili kavrama sistemi ile çalışan EDC Şanzıman da 1,3,5 ileri vites, 2,4,6 ve R olmak üzere geçişler yapılır.

Her biri bir kavramaya bağlı olan ve iki adet kamalı mil üzerinde hareket eden bu dişliler, sistemin işlemcisinden gelen komutla yönlendirilirler.

Dişlilerden biri istenen kavramada iken diğeri bir üst kavramada bekler. Bu da sarsıntısız geçişi kolaylaştırır.

Yakıttan tasarruf ve sürüş rahatlığı gözü önünde bulundurularak üretilen EDC Şanzıman Kuru Çift Kavrama sistemiyle çalıştığı için Balatalarda aşırı ısınma veya aşınma gibi sorunlar çıkabilmektedir.

Bu gibi durumlarda araçta Şanzıman Beyin kontrolü yapılması gerekmektedir.

Nitro Mekatronik mağazasında bulunan PCM Flasher EDC Şanzıman Cihazı ile Beyin okuma-yazma, programlama ve klonlama işlemleri yapılabilmektedir.

PCM Flasher EDC Şanzıman Cihazı Servislerde kullanılan profesyonel bir cihaz olup, OBD üzerinden bağlantı kurarak Flash yazılımını okuyabilir, yazabilir ve cheksum yapabilirsiniz.